NAO

Spoločnosť Aldebaran Robotics je známa vyvinutím jedného z najlepších humanoidov na svete NAO. Podľa Organizácie Spojených národov ( United Nations ), je robotika technologická revolúcia 21. storočia, rovnako ako automobil na prelome 20. storočia. Konečný sen o vytvorení umelého spoločníka na pomoc ľuďom nie je science fiction. Je to realistická reakcia na potreby starnúcej spoločnosti. Spoločnosť Aldebaran Robotics založil Bruno Maisonnier. Zaujímavý muž, ktorý bol presvedčený 25 rokov, že éra osobnej robotiky sa blíži. A v roku 2005 založil Aldebaran Robotics, prvú francúzsku spoločnosť zo zameraním na robotiku a vývoj humanoidov. Aldebaran Robotics má 140 zamestnancov.NAO je 57-cm vysoký programovatelný humanoid za 12 000-18 000$. Má dvojicu procesorov Intel Atom z frekvenciou 1.6 Ghz. Jeden z nich sa nachádza v hlave a druhý v torse. Operačný systém je kernel Linux.
NAO sa dokáže hrať z Microsoft Surface alebo čítať.

Software

NAOqi a NAO Software obsahuje rýchlu, bezpečnú a spoľahlivú platformu, a poskytuje solídny základ na ktorom môžu vývojári využiť a zlepšiť funkčnosť NAO. Software môžete navrhovať vo Windows, Mac OSX a Linux. A používať programovacie jazyky C++, Python a .Net.

NAO-va chôdza používa jednoduchý dynamický model ( lineárne inverzné kyvadlo ) a kvadratické programovanie. To je stabilizované pomocou spätnej väzby od senzorou kĺbu. NAO-v pohybový modul je založený na celkových inverzných pohyboch, ktoré sa zaoberajú karteziánskymi súradnicami, spoločnou kontrolou, rovnováhou, redundanciou a prioritou úloh.
Fall Manager chráni humanoida NAO pred pádmi. Jeho hlavnou funkciou je zistiť, kedy NAO-ve center of mass ( ťažisko ) ( CoM ) posunie mimo podpory polygónov. Podpora polygónov určuje polohu nohy alebo nôh v kontakte zo zemou. Ak je detekovaný pokles, NAO-v software deaktivuje všetky pohybové úlohy, a v závislosti na smere si dá NAO ruky do pozície aby ochránil svoje plastové telo. NAO používa dve 920pix. 30fps kamery a môže sa učiť a rozpoznávať tváre. Prvá kamera sa nachádza na čele a druhá v ústach. NAO-ve algoritmy sú pokročilé a dokážu zachytiť reč osoby a pozerať sa na osobu, ktorá rozpráva a potom jej odpovedať v 8 jazykoch. NAO obsahuje 4 mikrofóny. Algoritmy boli špeciálne vyvinuté aby čo najmenej využívali procesor. NAO-va batéria vydrží 1.5 hodiny. NAO je technologická dokonalosť.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: