Kevlar DuPont

Kevlar je registrovaná ochranná známka pre Para-Aramidové syntetické vlákna, ktoré sa tykajú iných aramidov ako Nomex ( Nomex je ochranná známka pre nehorlavé meta-materiály Aramid a bol vyvinutý na začiatku roku 1960 spoločnosťou DuPont a prvykrát sa dostal na trh v roku 1967 ) a Technora ( Technora je aramid, ktorý je vhodný pre viacero využití, ktoré vyžadujú vysokú pevnosť alebo chemickú odolnosť. Technora je obchodný názov spoločnosti Teijin )

Aramid je skupina tepelno odolných syntetických vlákien, v ktorých sú reťazce molekúl orientované pozdĺž osi vlákien.

V súčasnej dobe má Kevlar mnoho využití, od bycyklov a pneumatík, závodných plachiet až po nepriestrelné vesty a aj v niektorých technologických zariadení, pretože jeho pevnosť v ťahu k hmotnosti je 5 krát silnejšia ako oceľ. Podobné vlákno menom Twaron so zhruba rovnakou chemickou štruktúrou bolo vyvinuté spoločnosťou Akzo v roku 1970, komerčná výroba bola zahájená v roku 1986, a Twaron teraz vyrába spoločnosť Teijin.

Stephan Kwolek, keď pracoval pre spoločnosť DuPont vynašiel Poly-paraphenylene terephthalamide-značkový Kevlar. V očakávani nedostatku benzínu, v roku 1964 jeho skupina začala hľadať nové ľahké a silné na použitie pre ľahké a pevné pneumatiky. Keď raz Kwolek presvedčil technika, Charlesa Smullena, ktorý riadil oddelenie zvlákňovania a vyskúšal jeho riešenie bol ohromený, keď zistil že vlákno neporušil na rozdiel od nilonu. Do roku 1971 bola zavedená výroba moderného Kevlaru. Avšak Kwolek nebol príliš zapojený do vývoja produktov z Kevlaru.

Kevlar je syntetizovaný v roztoku 1,4-fenylelediamine ( para-fenylediamín ) a terephthalyol chloridu kondenzačné reakcie produkujú kyselinu chlorovodíkovú ako vedlajší produkt a výsledkom je kryštalická kvapalina. Hexamethylphosphoramide ( HMPA ) bol pôvodne používaný ako rozpúšťadlo pre polymerizáciu, ale s bezpečnostných dôvodov spoločnosť DuPont nahradila roztok N-metyl-pyrolidónu a chloridu vápenatého. Tento proces bol patentovaný spoločnosťou Akzo vo výrobe Twaron a patentová vojna nasledovala.

Kevlar udržuje svoju silu a odolnosť až do kryogénnych teplôt ( -196 °C ), v skutočnosti je o niečo silnejší, pri nízkych teplotách. Pri vyšších teplotách je pevnosť v ťahu okamžite znížená o 10-20%, a po niekoľkých hodinách sa sila postupne znižuje.

Kevlar je známa súčasť osobného brnenia, ako sú bojové prilby, balistické tvarové masky a balistické vesty. PASGT helmu a vestu používali vojenské sily USA od roku 1980 do roku 2005. Bojová lietadlová loď Nimitz používá Kevlar v oblasti dôležitych častí lode.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: