Atari 2600

Atari 2600 je herná konzola vydaná v októbri 1977 od spoločnosti Atari Inc ( Atari Inc bola americká spoločnosť zaoberajúca sa výrobou videohernými a domácimi počítačmi založená v roku 1972. Spoločnosť Atari Inc založil Nolan Bushnell a Ted Dabney. Spoločnosť zodpovedná za tvorbu videa a moderného odvetvia videohier, bola uzavretá a jej majetok rozdelený v roku 1984. Video herná konzola, je názov pre interaktívnu zábavu počítača alebo vlastný počítačový systém, ktorý produkuje video signál na displej, ktorý môže byť použitý so zobrazovaním na televízori, monitore kde sa zobrazí video hra. Názov herná konzola je používaný ako stroj, ktorý ľudia kupujú a používajú predovšetkým pre hranie video hier.
Atari 2600 spopularizoval mikroprocesor ( Mikroprocesor obsahuje funkcie počítača centrálnej procesorovej jednotky CPU v jednom integrovanom obvode, IC alebo nanajvýš niekoľko integrovaných obvodov ) a hardware kazety, ktoré obsahovali kód namiesto zabudovanými hrami v konzole. Konzola bola pôvodne predávaná ako Atari VCS pre video systém počítača. V roku 1982, bola premenovaná na Atari VCS 2600. Herná konzola Atari VCS 2600 obsahovala dva joysticki a prvé hry boli Fight a neskôr Pac-Man. Atari 2600 bol divoko úspešný, a po väčšinu roka 1980 bola herná konzola Atari 2600 synonymum pre tento model v médiach hlavného prúdu a vo videohernom priemysle. Atari 2600 bol uvedený do národnej siene slávy hračiek v Rochesteri, New Yorku v roku 2007. V roku 2009 bola herná konzola Atari 2600 menovaná druhou najväčšou video hernou konzolou všetkých čias podľa IGN.

V roku 1978 vyrábala spoločnosť Atari konzolu so šiestimi prepínačmi modelov a jedným z nich bol Atari 2600. Atari 2600 sa pôvodne predávala za $ 199 a dodávala sa s dvoma joystickmi a s bojovou hrou Fight na kazete a osem ďalších hier bolo k dispozícii samostatne na predaj.
V roku 1977 spoločnosť Atari Inc predala len 250,000 VCSs. Pre prvý rok výroby bol systém VCS vyrobený v Sunnyvale, v Kalifornií. Konzoly vyrábané tam mali silne RF tienenie a silný plastový výlisok po stranách a dole. Konzola mala väčšiu váhu na hernú konzolu, pretože všetkých šesť prepínačov bolo umiesnených na prednej strane, tieto konzoly prezívali “Heavy Sixers”. Po tomto prvom roku sa výroba presťahovala do Hong Kongu a konzoly vyrobené tam museli mať tenšie plastové lišty. V roku 1978 bolo predaných iba 550,000 jednotiek z výrobnej série kde sa vyrobili 800,000, čo vyžaduje ďalšiu finančnú podporu od spoločnsoti Warner na pokrytie strát. To viedlo k nezhodám, ktoré spôsobili zakladatelovi spoločnosti Atari Inc Nolanovi Bushnellovi odchod v roku 1978.

Akonáhle si verejnosť uvedomila, že je možné hrať videohry iné ako Pong a programátori sa naučili presadzovať svoje schopnosti hardvéru, že VCS získal popularitu, týmto bodom bola chvíľková záľuba najpredávanejší vianočný darček hlavne kvôli vyhradenému obsahu sa predalo 1 milión kusov v roku 1979. Spoločnosť Atari Inc potom vlastnila licenciu na Smash Hitt Space Invaders, ktorá zdvojnásobila predaj na viac ako 2 milióny kusov.

Všetky čierne “Darth Vader” 4-switch model z roku 1982. V roku 1980 herná konzola VCS dostala mierne zmeny a doplnky, v ktorom boli vľavo a vpravo difficulty switches presunuté do zadnej časti konzoly a štyri prepínače mala na prednej strane. Konzola bola preto prezívaná Darth Vader kvôli jej čiernemu dizajnu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: