ASIMO Humanoid Robot

ASIMO ( Advanced Step Inovation In Mobile ) je humanoidný robot vytvorený spoločnosťou Honda a predstavený bol v roku 2000.

Spoločnosť Honda začala vyvíjať humanoidné roboty ( robot humanoid alebo antropomorfný robot, jeho výzor je založený na ľudskom tele, čo umožňuje interakciu s ľudským prostredím a s vyrobenými nástrojmi pre ľudí. Všeobecne humanoidné roboty majú trup s hlavou, dve ruky a dve nohy, aj keď niektorý humanoidný roboti majú iba niektoré časti ľudského tela. Androidi sú humanoidné roboty stavané tak, aby sa esteticky podobali ľuďom ) v roku 1980, vrátane niekoľkých prototypov, ktoré predchádzali humanoidného robota Asimo. Bola to spoločnosť, ktorá si kladie za cieľ vytvoriť robota, ktorý by nielen pracoval a prispôsobil sa ľudským podmienkam, ale tiež zlepšil kvalitu života. E0 bol prvý bipedal ( dvojnohý ) model, ktorý Honda vyrábala ako súčasť rady E, ktorý bol čoskoro v experimentálnej línii humanoidných robotov vytvorených v rokoch 1986 až 1993. Nasledovala trieda robotov Honda P vyrábaných od roku 1993 do roku 1997, ktorý zahŕňal prvú samoregulačnú bezdrôtovú chôdzu humanoidného robota.

Výskum uskutočnený na E sérii a P sérii viedol k vytvoreniu ASIMO. Vývoj začal v Honda Wako Fundamental Technical Research Center v Japonsku v roku 1999 a ASIMO bol oficiálne predstavený v októbri 2000. Líšiaci sa od svojich predchodcov obsahoval v členenie kontroly predpokladaného pohybu čo umožňuje väčšiu flexibilitu. V roku 2000 spoločnosť zaviedla prvú verziu robota ASIMO navrhnutého tak, aby fungoval v ľudskom prostredí, ktoré by mu lepšie umožnilo pomáhať ľudom v reálnych situáciach. Od tej doby, niekoľko aktualizovaných modelov bolo vytvorených s cieľom zlepšiť svoje pôvodné schopnosti pri plnení úloh. Nový humanoidný robot ASIMO bol predstavený v roku 2005, so zvýšenou rýchlosťou pohybu na 3,7 míl za hodinu, čo je dvakrát rýchlejšie ako pôvodný robot. ASIMO padol pri pokuse vyliezť po schodoch na prezentácii v Tokiu v decembri 2006 ale potom o mesiac neskôr, ASIMO demonštroval úlohy ako kopanie do lopty, beh a chôdzu po schodoch hore a dole na vystáve spotrebnej elektroniky v Las Vegas. V roku 2007 Honda aktualizovala humanoidného robota ASIMO umožnujúceho viac spolupracovať na koordinácii. Táto verzia taktiež predstavila možnosť odstúpiť ked si to ľudia namieria priamo na robota a schopnost vratiť sa do nabíjacej jednotky na snímanie nízkeho stavu batérie.

ASIMO meria 130 cm a váži 54 kg. Výskum vykonaný spoločnosťou Honda zistil, že ideálna výška pre robota je 120 cm. ASIMO je poháňaný znovu nabíjateľnou 51,8 V Lítium – iónovou batériou s prevádzkou po dobu jednej hodiny. ASIMO má trojrozmerný počítačový procesor. Počítač ktorý riadi pohyby humanoidného robota ASIMO sa nachádza v oblasti pásu a môže byť ovládaný pomocou PC bezdrôtového ovládača alebo hlasovými povelmi. ASIMO má schopnosť rozpoznať pohybujúce sa objekty, držanie tela, gestá, jeho okolité prostredie, zvuky a plochy čo umožňuje aby sa pohyboval s ľudmi. Humanoidný robot ASIMO dokáže detekovať pohyb viacerých objektov pomocou vizuálnych informácii zachytených s jeho oboma “očami” kamerami v jeho hlave, a tiež vzdialenosť a smer. Táto funkcia umožňuje sledovať osobu. Humanoidný robot ASIMO interpretuje hlasové príkazy, alebo príkazy ľudskej ruky, čo mu umožňuje rozpoznať, kedy je podanie ruky ponúknuté, taktiež ASIMO dokáže rozlišovať medzi hlasmi a zvukmi a to mu umožňuje identifikovť jeho spoločníkov. ASIMO je schopný reagovať na svoje meno a taktiež reaguje na otázky na ktoré buď prikyvuje alebo vám poskytne slovnú odpoveď a dokáže rozpoznať približne 10 tvári. ASIMO dosahuje rýchlosť chôdze 1,7 míl za hodinu a beží rýchlosťou 3,7 míl za hodinu. Jeho pohyby sú určené kontrolou Zero Point Moment Control, ktorý umožňuje humanoidnému robotovi udržať pevný postoj a udržanie pozície. ASIMO si môže nastaviť dĺžku svojich krokov, pozíciu tela, rýchlosť a smer. Jeho paže, ruky, nohy, pás a krk umožňujú rôzne pohyby.

Technológia, ktorá umožňuje zachovať jeho robotickú rovnováhu bola neskôr použitá v Honda U3-X, ked to začalo na projekte výskumu a vývoja pre svoje motorizované jedno-kolesové vozidlo v roku 2009. Humanoidný robot ASIMO má celkom 34 stupnov voľnosti. Krk, rameno, zápästie a bedrové kĺby každé z nich má tri stupne voľnosti, pričom každá ruka má štyri prsty a palec, ktoré majú dva stupne voľnosti. Každý členok má dva stupne voľnosti. Pás, kolená a lakte každý jeden z nich má jeden stupeň voľnosti. Na počesť 10. výročia humanoidného robota ASIMO v novembri Honda vyvinula aplikáciu pre iOS a Android ( operačný systém ) s názvom “Run with ASIMO”.

Najnovší model humanoidného robota ASIMO meria 130 cm, váži 48 kg a beží rýchlosťou 9 km za hodinu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: